Jahutussüsteemi külmatarbijateks on ventilatsiooniagregaadis paiknevad jahutuspatareid või ruumidesse paigaldatavad ruumi jahutusseadmed. Soojusliku mugavuse tagamiseks tuleb eelistada kõrgema külmakandja temperatuuriga kondensaadivabasid süsteeme. Suurte jahutuskoormuste korral või kui kondensaadivaba süsteem ei ole majanduslikult ega tehniliselt põhjendatud, tuleb võimalik lahendus tellijaga kooskõlastada.
Lõppseadme valikul tuleb arvestada ruumi soojuseralduste suuruse ja muutumiskiiruse ning piirdekonstruktsioonide inertsiga.
Jahutusvõimsuse reguleerimine toimub ruumikontrolleri poolt juhitava reguleerventiili abil välistades samaaegse kütmise ja jahutamise.
Lisaks lõppseadmetele tuleb jahutada hoone õhuvahetuseks kasutatavat välisõhku. Ventilatsiooniagregaadis paiknev jahutuspatarei tuleb varustada juhtimissõlmega. Külmakandja voolutakistus jahutuspatareis võib olla kuni 25 kPa.
5.5.1 Ventilaatorkonvektor
Suure jahutuskoormusega ruumides tuleb kasutada ventilaatorkonvektoreid (ingl fan-coil). Nende valikul on oluline jälgida nii soojuslikku mugavust viibimistsoonis kui müranõudeid. Kondenseeruva süsteemi korral peab ventilaatorkonvektorite valikul arvestama ilmse jahutusvõimsusega (ingl sensible cooling capacity). Lõppseade valida ventilaatori keskmise kiiruse jahutusvõimsuse alusel arvestusega, et ruumis paiknevate tehnoseadmete summeeritud müratase (sound pressure) ei ületa lubatud väärtust ja seadme jahutusvõimsuse reserv on tagatud.
Ruumi jahutuse lõppseade tuleb paigaldada ja seadistada selliselt, et töökohtadele ja viibimistsoonidele on tagatud lubatud õhu liikumiskiirus. Õhuliikumise kiirused viibimistsoonis on määratud ruumikaartides. Ventilaatorkonvektorid tuleb valida toote valikuprogrammiga lähtuvalt simulatsioonist ja esitada graafiline õhuliikumisekujund. Kõik kriitilised ruumid peavad olema kaetud simulatsioonidega. Simulatsioonis kajastada ruumis asuvad töökohad, sisustus, mööbli ja sisekujunduselemendid.
Ventilaatorkonvektorit kasutada eelkõige ruumides, kus soojuskoormus võib kiiresti tõusta ja jahutusvõimsus põrandapinnale on suur (nt konverentsiruumid, nõupidamisruumid jms).
5.5.2 Külmaine
Külmainena eelistada madalama keskkonnamõjuga (GWP-väärtusega) külmaineid. Juhinduda kehtivatest nõuetest (vt. eespool ptk. ’Keskkonna- ja ohutusnõuded’).
5.5.3 Torustik
Jahutussüsteemide projekteerimisel ja ehitamisel tuleb välistada erinevate materjalide kasutamisel tekkida võivat toru sisepindade elektrokeemilist korrosiooni. Arvestada, et süsteemis olevad torud, liitmikud, soojusvahetid, lõppseadmed ja kalorifeerid jm võivad olla valmistatud mitmesugustest materjalidest (pronksist, roostevabast metallist, alumiiniumist, vasest, tsingitud terasest, komposiit).
Vesi- ja glükooli vesilahuse jahutussüsteemi külmakandja torustik tuleb valmistada sertifikaati omavast materjalist. Mittenähtava paigalduse korral (ripplaed) võib viimase ühenduse lõppseadmeni teostada 1 meetri ulatuses komposiittoruga. Kõik keevised peavad olema tehtud vastavalt standardile EVS-EN ISO 5817 (klass D).
Otseaurustusega süsteemide külmaainetorustik tehakse standardile EN 12735-1 vastavatest puhastatud, kuivatatud ja suletud vasktorudest. Jootmistöid tehakse lämmastikukeskkonnas.
Kõik automaatõhueraldajad peavad olema ühendatud sulgarmatuuriga, et tagada nende hilisem hooldatavus ja vahetatavus. Õhueraldajate paigaldamisel tuleb lähtuda toote paigaldusjuhendist ning eelistada mikromullide eemaldajat, mille efektiivsus on suurem.
Terastorustik tuleb väljastpoolt puhastada ja vähemalt kaks korda korrosioonivastase värviga värvida. Siseruumides paikneva torustiku värvikihi paksus on minimaalselt 80 μm, välistingimustes 200 μm.
Pärast torustiku väljaehitamist, kuid enne süsteemi käivitamist tuleb teostada torustiku läbipesu ja survestamine, mis on omanikujärelevalve poolt kooskõlastatud ja dokumenteeritud.
Manomeetrid
Manomeetrid tuleb paigaldada manomeetrisillaga filtritele ja pumbasõlmedele rõhulangude mõõtmiseks. Manomeetrid peavad olema varustatud manomeetriventiiliga, olema läbimõõduga ~100 mm ja minimaalse täpsusklassiga 2,5. Kõik kasutatud manomeetrid peavad olema kalibreeritud (tellija aktsepteerib ka tootja tehases tehtud esmast kalibreerimist)
Isoleerimine
Külmad torustikud tuleb kondensaadi ja ülemäärase külmakao vältimiseks isoleerida. Isolatsiooniks tuleb kasutada veeauru difusioonikindlat (µ ≥ 7000) ja tuleohutusnõudeid täitvat poorkummisolatsiooni. Mittepõleva isolatsiooni vajaduse korral tuleb kasutada aurutõkkega mineraalvillkoorikuid. Külmakandja torustike isolatsioon peab konstruktsiooni läbiviikudes olema paigaldatud katkematult.
Siseruumide isolatsioonikihi paksused peavad minimaalselt vastama tabelis 5.1. toodule (pealevoolu temperatuuril +7 ⁰C).
Tabel 5.1 Torude isolatsioonikihi paksus
Torustik (mm)
|
Isolatsioonikihi paksus (mm)
|
Ø ≤ 32
|
9
|
Ø ≤ 125
|
13
|
Ø > 125
|
19
|
Mahutid
|
23
|
Jahutussüsteemi kõrgtemperatuuriliste torustike isoleerimisel tuleb kasutada mineraalvillkoorikuid.
Isoleerimine peab vastama Soome LVI 50-10344, LVI 50-10345 või EVS 860-1 nõuetele.
Isoleeritud torustiku katmine kaitsepleki või PVC-kattega on nõutav sisetingimustes kus on mehaanilise vigastuse oht. Kattepleki paksus on minimaalselt 0,5 mm. Tsingi kogus kattplekil peab olema vähemalt 275 g/m². Katteplekkide ühendused peavad olema needitud: vähemalt 7 tk/jm. Arhitektuursetest nõuetest tulenevalt võivad katteplekid olla värvilised, sellisel juhul tuleb eelistada PVC-ga kaetud tsingitud terasplekke.
Reguleer- ja sulgarmatuurid
Torustik peab olema varustatud vajaliku arvu reguleer- ja sulgarmatuuridega selliselt, et süsteemi saab häälestada projektijärgsetele vooluhulkadele ja sulgeda süsteemi osi võimaldamaks seadmete vahetusi võimalikult väikese veekaoga.
Jahutussüsteemis tuleb kasutada dünaamilisi tasakaalustusventiile. Kõik sulgarmatuurid DN ≤ 200 peavad olema täisavaga kuulkraanid. Kõik reguleer- ja sulgarmatuurid paigaldada selliselt, et nende kasutamine ei oleks takistatud ja oleks võimalikult mugav.
Pumbad
Tsirkulatsioonipumpadena tuleb kasutada energiatõhusaid IE4 klassi kuuluvaid pumpasid. Erisused kooskõlastada tellijaga. Kuiva rootoriga pumpade (inline pumbad) ja torustiku vahel peavad olema vibratsiooni ja müra leevendavad lõdvikud. Pumbad peavad olema varustatud võrgukaardiga.