Nõrkvooluruum(-id) soojuseraldusega kuni 15kW
Nõrkvoolu ruumiks on ruum, milles on maksimaalselt 4 racki 42U 19″ või mille summaarne soojuseraldus on maksimaalselt 15 kW (projekteerimisel tuleb arvestada ka süsteemi miinimumvõimsusega, mille ütleb tellija). Täpsemate andmete puudumisel tuleb ühe rackikapi soojuseralduseks lugeda 4-5 kW. Antud rackides ja ruumis paiknevad telefoni- ja arvutivõrgu (edaspidi lühend ATK) ristühenduspaneelid, võrguühenduse aktiivseadmed, videovalve seadmed, telefonijaam, raadioside aktiivseadmed. Täpsem racki maht ja sisu sõltub nõrkvoolusüsteemide ülesehitusest.
Nõrkvoolu ruumides peab olema dubleeritud otseaurustusega split jahutussüsteem. Jahutuseks ei tohi kasutada nn multisplit- või VRV-süsteemi, kus on üks välisosa ja mitu siseosa. Jahutusseadmete võimsus peab võrduma aktiivseadmetest, valgustitest, ventilatsiooni õhuvahetusest, elektrikilbist ja UPSist eralduva soojusvõimsuse summaga. Jahutusseadmete välisosad peavad paiknema kas hoone katusel või vähemalt 2,5 m kõrgusel maapinnast.
Kõikides nõrkvooluruumides tuleb tagada n+1 jahutusseadmega ruumitemperatuur nimivõimsusel +22°C ±2°C, täiendavalt peab olema reservis üks jahutusseade. Juhul kui seadmeid ei õnnestu kaskaadi ühendada, peab võrdse tööaja tagamiseks teostama ümberlülitused hooneautomaatika, eeldatava intervalliga 1 kuu. Võimaliku jahutusseadme rikke tuvastamiseks peavad ruumis olema elektroonilised temperatuuri, veelekke- ja niiskusandurid, mis on ühendatud valvesignalisatsiooni süsteemi ja hooneautomaatikasse ning visualiseeritud vastavalt „Osa 11, Hooneautomaatika“. Jahutusseadmed peavad olema vastavuses „Osa 5, Külmavarustus ja jahutus“ nõuetega. Jahutusseadmete siseosad peavad olema ≥G4 filtritega.
Ruumiõhu niiskus ei ole määrava tähtsusega (lubatud vahemik 20-80% RH). Nõrkvooluruumides ei tohi olla vedelikke sisaldavaid torusid (nt vee, sprinkleri-, kanalisatsioonitorud).
Uks peab vastama standardi EVS-EN1627 RC2 nõuetele, avaliku ligipääsuga kohtades klass RC4
ja ruum peab olema eraldi valvestatav. Nii läbipääsu- kui ka valvesüsteem peab olema hoone turvasüsteemidega seotud.
Hooneautomaatika:
- Nõrkvooluruumi (jahutusvajadus vähemalt 1 kW) peab olema ruumis vähemalt 1 temperatuuriandur. Temperatuuri häire peab jõudma hoone valvekeskusesse ja hooneautomaatikasse.
- Nõrkvooluruumis peab olema vähemalt üks veelekke andur, mille häire peab jõudma hooneautomaatika süsteemi.
- Hooneautomaatikaga tuleb läbi võrgukaardi siduda ja visualiseerida jahutusseade ja UPS(id).
Turvasüsteemid:
- Nõrkvooluruumi valvesignalisatsioon peab moodustama omaette sõltumatult juhitava valveala. Valveala juhtimine käib eraldi klaviatuurilt ruumi välisukse kõrvalt.
- Nõrkvooluruumi valvesignalisatsiooni liikumisandureid kasutatakse maskimiskatsele reageerivate liikumisanduritega.
- Valvesignalisatsioon peab olema projekteeritud ja ehitatud vastavalt standardile EVS-EN 50131 (turvakategooria 2) või selle uuendatud versioonile.
- Läbipääsusüsteem peab olema projekteeritud ja paigaldatud vastavalt standarditele VdS 2358, EVS-EN 60839-11 (turvakategooria 2).
Serveriruum soojuseraldusega 15-23 kW
Serveriruumiks loetakse ruumi, milles on vähemalt 5 racki 42U 19″ või mille soojuseraldus on 15 kW või rohkem (projekteerimisel tuleb arvestada ka süsteemi miinimumvõimsusega, mille ütleb tellija).
Serveriruum jagatakse kaheks eraldiseisvaks tuletõkkesektsiooniks: serveriruum ja serveriruumi teenindav tehniline ruum (edaspidi tehniline ruum). Serveriruumil peab olema läbipääsulüüs. Lüüsiks võib olla ka serveriruumi teenindav tehniline ruum.
Kui serveriruumil on kaks või enam erinevat kasutajat, tuleb ruum eraldada täiendavalt võreseinaga selliselt, et erinevatele kasutajatele oleks tagatud enda serverite juurde eraldi sissepääs.
Serveriruumis tuleb jälgida samu tingimusi, mis eelmises punktis, kuid täiendavalt peavad olema täidetud järgmised nõuded:
Arhitektuurilised-ehituslikud nõuded:
- Serveriruumi võib pääseda ainult lüüsi kaudu, milleks võib olla ka serveriruumi teenindav tehniline ruum.
- Serveri- ja tehnilise ruumi sissemurdmiskindlus peab vastama minimaalselt standardi EVS-EN1627 klassile RC4 (erinevused tuleb tellijaga kooskõlastada).
- Serveriruumis peab olema spetsiaalne antistaatiline põrandakattega ja maandatud (IEC 61000-4-2) tõstetud moodulpõrand, kõrgusega vähemalt 300 mm ja kandevõimega vähemalt 1000 kg/m2 (so ca 10 kN/m2). Tõstetud põranda all võivad kulgeda kaabliteed ja serveriruumi teenindavad jahutuse torustikud.
- Rackikappide jahutamiseks ja ventileerimiseks peavad moodulpõrandas olema spetsiaalsed reguleeritavate avadega ventilatsioonirestid, mis peavad sobituma rackikappide tüübi ja parimat jahutusvõimsust võimaldava paigutusega.
- Ruumi uksed peavad omama tolmukindlad.
- Ruumi ukselehe valgusava peab olema vähemalt 1 m.
- Uksetihendid peavad tagama, et ruumi ei satuks niiskust ega tulekustutusvett.
- Serviruum tuleb jagada külmaks ja soojaks tsooniks.
Nõuded sisekliimale ja jahutusseadmetele:
- Jahutusseadmete efektiivsemaks koormamiseks peab serveriruum olema jaotatud nn külmaks ja kuumaks tsooniks. Arvestuslik külma tsooni temperatuur +25 ⁰C, kuuma tsooni temperatuur +35 ⁰C.
- Kasutada vee-glükooli baasil ja vabajahutussüsteemiga täppiskonditsioneere, mitte otseaurustussüsteemi. Vabajahutus tuleb valida välisõhutemperatuurile ≥+10⁰C. Täppiskonditsioneerid asuvad kas serveriruumi teenindavas tehnilises ruumis või kasutatakse nn in-row rackide vahelisi jahutusseadmeid.
- In-row jahutusseadmeid võib kasutada üksnes ruumipuudusel ja tellijaga kokkuleppel.
- Serveriruumi jahutussüsteem peab olema dubleeritud n+1 põhimõttel ja olema teineteisest täiesti lahus.
- Täppiskonditsioneeride välisosad peavad paiknema kas hoone katusel või vähemalt 2,5 m kõrgusel maapinnast. Jahutusseadmete sissepuhe teostatakse tõstetud põranda alla ja väljatõmme lae alt.
- Jahutusseadmete kontrollerid peavad olema on-line UPS toitel.
- Täppiskonditsioneerid peavad olema aurniisutiga varustatud.
- Täppiskonditsioneeride energiaefektiivsus koos dry-cooleri ja pumbasõlmega peab olema EER≥3,2 ning in-row korral EER≥2,5.
- Täppiskonditsioneerid peaksid soovituslikult omama kolmanda osapoole (nt Eurovent) sertifikaati.
- Täppiskonditsioneerid peavad olema varustatud kas KNX, Modbus, M-bus, LON või Bacnet väljundiga ning ühendatud hooneautomaatika võrku ja visualiseeritud. Üks täppiskonditsioneer peab suutma hoida serveriruumis nimivõimsusel töötades sisekliimat +25 °C±2 °C ja Rh=50±5%, teine seade on reservis. Täppiskonditsioneeride ühtlase tööaja tagamiseks peavad nad automaatselt iga kuu aja tagant ümber lülituma. Kõiki antud sätteid peab saama hooneautomaatikast muuta.
- Täppiskonditsioneeride dry-cooleri(te) müra ei tohi ületada Sotsiaalministri määruses nr 42 toodud parameetreid, need peavad olema maksimaalse (näiteks A-klassi) energiatõhususega ja omama sõltumatu kolmanda osapoole (nt Eurovent) sertifikaati. Dry-cooler tuleb valida välisõhutemperatuurile -35 °C - + 35 °C,
- Serveri- ja tehnilises ruumis peab olema sundventilatsioon. Ventilatsiooniga tuleb serveriruumis tagada 10-20 Pa ülerõhk võrreldes kõrvalasuvate ruumidega. Nii üldventilatsiooni sissepuhkel kui ka väljatõmbel peavad olema gaaskustutuse poolt juhitavad tuletõkkeklapid sulgumisajaga mitte rohkem kui 10 sekundit.
Tehnilise ruumi vesi ja kanalisatsioon:
- Serveriruumi teenindavate jahutusseadmete juures peab olema põrandatrapp, kuhu ühendatakse täppiskonditsioneeride kondensaadi äravoolutorustik
- Täppiskonditsioneeri auruniisuti ette tuleb paigaldada veetöötlusseade, mis vähendab katlakivi teket ja tagab seadme pikaajalise töö, näiteks veepehmendi ja/või elektromagnetiline veetöötlusseade.
- Niisutusseadmete poolt tarbitava veekoguse mõõtmiseks tuleb paigaldada veemõõtja, mis on varustatud kas Modbus, M-bus, KNX, LON või Bacnet väljundiga ning ühendatud hooneautomaatika võrku ja visualiseeritud.
Hooneautomaatika:
- Serveriruumis (jahutusvajadus vähemalt 15 kW) peab olema ruumi eri piirkondades vähemalt 3 temperatuuriandurit. Temperatuuriandurite aritmeetilise keskmisega visualiseeritakse temperatuuri häired. Lisaks peab temperatuuri häire jõudma valvekeskusesse ja hooneautomaatikasse.
- Serveriruumis peab olema vähemalt üks veelekke andur, mille häire läheb hooneautomaatika süsteemi.
- Serveriruumis peab olema õhuniiskuse andur, mille häire läheb hooneautomaatika süsteemi.
- Hooneautomaatikaga tuleb läbi võrgukaardi siduda ja visualiseerida nii täppiskonditsioneerid, auruniisuti veemõõtja kui ka UPS(id).
Elektrivarustus:
- Serveriruumi elektritoide algab hoone peakilbist. Garanteeritud elektritoide tagatakse RLA kaudu diiselgeneraatori baasil. Diiselgeneraator varustab elektritoitega serveriruumi UPSi tarbijaid, valgustust ja serveriruumi täppiskonditsioneere. Diiselgeneraatori kütusemahuti maht peab tagama serveri ja serverit teenindavate tehnosüsteemide töö nimivõimsusel 24 tundi või olema minimaalse mahuga 200 liitrit. Diiselgeneraator peab olema valitud UPSide paralleeltöö eripära järgi. Diiselgeneraatori hooneautomaatikas visualiseeritavad parameetrid peavad vastama „Osa 11, Hooneautomaatika“ nõuetele. Diiselgeneraatori nõuded on kirjeldatud „Osa 9, Tugevvool“.
- Soovituslikult tuleb rackide elektrivarustus lahendada tõstetud põranda alt ja nõrkvoolukaabeldus lae alt kaabliredelitel.
- Serveri- ja tehnilises ruumis paiknevate elektriseadmete ja metalltarindite maandamiseks peab maandustakistus vastama standardile EVS-HD 60364-5-54.
- Serveriruumi teenindaval elektrikilbil ja välissideahela(te)l peab olema II+III klassi liigpingepiirik.
- UPSi tugiaeg on minimaalselt 10 minutit täiskoormusel (võimsustegur = 0,9). UPS-ile kehtestatud nõudeid vt täpsemalt tugevvoolu „Osa 9, Tugevvool“
- Iga rackikapi rea vahel peab vähemalt üks valgusti olema varustatud 2 h akuseadmega.
Rackikapid:
- Rackikappide minimaalne mõõt on 800x1000 mm ja kõrgus 42 U. Rackikapil peavad nii ees kui taga olema võreuksed. Rackikappide teenindusvahemik eestpoolt on minimaalselt 1,2 m ja tagant 1,0 m
- Rackikapid peavad vastama EIA-310D nõuetele.
- Rackikapi toitepaneelid tuleb projekterimise käigus täpsustada pistikupesade tüüp C13 ja C19 ning paneelide maht ja monitooring. Kõik toite paneelid peavad sisaldama ampermeetrit, voltmeetrid ja liigpinge kaitset. (Nt. Eaton EMAB03 komplektis temperatuuri ja niiskuseanduriga)
Turvasüsteemid:
- Nii serveriruumis kui ka serveriruumi teenindavas tehnilises ruumis peab olema ATS, läbipääsu-, valve – ja videovalvesüsteem. Nõrkvoolusüsteemidele kehtestatud nõuded on toodud „Osa 10, Nõrkvool“.
Serveriruumi valvesignalisatsioon peab moodustama omaette sõltumatult juhitava valveala. Valveala juhtimine käib eraldi klaviatuurilt.
- Serveriruumi valvesignalisatsiooni liikumisandureid kasutatakse maskimiskatsele reageerivate liikumisanduritega.
- Valvesignalisatsioon peab olema projekteeritud ja ehitatud vastavalt standardile EVS-EN 50131 (turvakategooria 4) või selle uuendatud versioonile.
- Läbipääsusüsteem peab olema projekteeritud ja paigaldatud vastavalt standarditele VdS 2358, EVS-EN 60839-11 (turvakategooria 3).
Tuleohutusnõuded:
- Vajadusel peab ruum olema varustatud gaaskustutussüsteemiga (lisaks tulekustutitele). Gaaskustutuse juhtimispult peab asuma serveriruumi teenindava tehnilise ruumi välisukse kõrval. Gaaskustutussüsteem peab olema liidetud hoone üldise ATS süsteemiga. Gaasiballoon peab asuma serveriruumi teenindavas tehnilises ruumis. Serveriruumi välispiirded (sein, põrand, lagi, uks, ventilatsioonitoru ja tuletõkke läbiviigud) peavad arvestama võimaliku gaaskustutusest tuleneva täiendava koormusega minimaalselt 60 kg/m².
- Nii sissepuhke- kui ka väljatõmbetorustikule paigaldatakse serveriruumi piiretesse tuletõkkeklapid. Tuletõkkeklappide hooldamine tuleb ette näha tehnilise ruumi poolt.
Serveriruum soojuseraldusega alates 23 kW ja rohkem
Kehtivad samad nõuded, mis serveriruumile 15-23c kW, kuid täiendavalt tuleb ette näha:
Arhitektuurilised-ehituslikud nõuded:
- Turvalüüs: paikneb serveriruumi tehnilise ruumi ja/või üldkäidava (näiteks koridori) ruumi vahel ja peab olema minimaalse pikkusega 2 m ja laiusega 1,2 m. Turvalüüsis on kaldpõrand korruse tasapinnast serveriruumi tõstetud põrandani ja kandevõimega minimaalselt 1500 kg. Turvalüüs peab olema omaette tuletõkkesektsioon ja uksed peavad olema varustatud läbipääsu mootorlukkudega. Turvalüüsi sisenemisel ei tohi serveriruumi uks avaneda enne välimise ukse sulgumist. Serveriruumist tulekahju korral väljumiseks peab olema võimalik ust nn libliktüüpi lukuga avada.
- Serveriruumi täiendava elektromagnetilise varjestuse vajaduse korral peab serveriruum olema seestpoolt kaetud tsingitud terasplekiga, sh tuleb varjestada ka uks(ed), ventilatsioonitorustikud (sh avad), elektritoitekaabel ja nõrkvoolukaablid. Varjestus peab tagama sumbuvuse 10 KHz-1 GHz 40 dB. Serveriruum peab olema kõikidest nurkadest maandatud. Põrandal tuleb kasutada sileplekki, seinas ja laes peab soovituslikult olema profiilplekk. Plekkide liitekohad peavad olema kas neet- või poltühendusega. Ruuminurkade maandusühendus peab olema kaablikingaga. Varjestuse maandus ja potentsiaaliühtlustus tuleb teostada isoleeritud kollakas-rohelise juhtmega, minimaalse ristlõikega 16 mm². Pärast varjestuse väljaehitamist tuleb kontrollida võimalike kiirguslekete olemasolu ja need kõrvaldada.
Rackikapid:
- Rackikappide minimaalne mõõt on 800x1200 mm ja kõrgus 42 U. Kõikidele rackikappidele peab olema tagatud ligipääs nii eest- kui tagantpoolt.