Pea- ja jaotuskilpides peavad olema nii primaar- kui ka sekundaarahelate skeemid (näiteks RLA skeem, tehnosüsteemide juhtimisahelate skeemid) ja juhid ning klemmid peavad olema ka vastavalt markeeritud. Üldjuhul on pea- ja jaotuskilpides nimivooluga kuni 100 A eraldusmoodusega 1, elektrikeskused nimivooluga 100 A - 600 A, eraldusmoodusega kas 2a või 2b ja nimivooluga üle 600 A eraldusmoodusega 3a.
Eelistada ühe toiteliiniga elektrivarustust. erijuhtudel tuleb tellijaga kooskõlastatult arvestada teisaldatava diiselgeneraatori ühendamise võimalusega jõupistiku kaudu, suurte koormuste puhul eraldi kilbi kaudu (ühendatavad grupid lepitakse tellijaga kokku eelprojekti koostamise staadiumis).
Erihoonete (nt haiglad, häirekeskused) peakeskus on vähemalt kahe toiteliiniga, mis saavad toite erinevatelt elektrivarustuse toiteliinidelt. Muude hoonete energiavarustus teostatakse vastavalt lähteülesandele. Toidete ümberlülitamine tuleb lahendada reservi lülitamise automaatikaga (RLA-ga). RLA tuleb lahendada mootorajamitega lülititega, kusjuures peab olema välistatud mehhaanilise ja elektrilise blokeeringuga toidete kokku ühendamine.
Videovalveseadmete ja kaamerate toide tuleb soovituslikult võtta ühest keskusest ning kasutada üht ja sama faasi. Õppeklassi-, konverentsiruumi-, aula- või muu ruumi audio-videoseadmete toited ja õppejõu töökoha laua toited tuleb lahendada samalt grupilt.
Ahelate kohta tuleb teostada pingekadude, lühisvoolude ja selektiivsuse arvutused, mis peavad projektis kajastuma. Pingekadu tuleb kontrollida kuni kõige kaugema tarbijani. Kaitseaparatuur ja muud seadmed tuleb valida vastavalt arvutuste tulemusele.
Kaitsmete, lülitite jms olekusignaalid loogiliselt jaotada ja ühendada jadamisi, ehk 1 signaal nt mitmele kaitsmele. Nt 1 signaal tuleohutusseadmetele, 1 signaal korruste kilpidele, 1 signaal, väiketarbijatele jne.
Hoone elektrikilbid või ruumid, kus asuvad elektrikilbid, mille peakaitsmete summaarne nimivool on üle 100 ampri, ja nendest toidetakse rohkem kui ühes tuletõkkesektsioonis asuvaid seadmeid, peavad olema eraldi tuletõkkesektsioonis.
Elektrikeskuse kest peab olema valmistatud vähemalt 1,5 mm plekist ja kesta IK-aste peab olema vähemalt IK08 ning IP aste peab olema valitud vastavalt keskkonnatingimustele.
Hoone elektrivarustus kooskõlastada Tellijaga., kuid erijuhtudel tuleb statsionaarse ja/või mobiilse generaatori ühendamise võimalusega.
Toidete ümberlülitamine tuleb lahendada reservi lülitamise automaatikaga (RLA-ga). RLA tuleb lahendada mootorajamitega lülititega, kusjuures peab olema välistatud mehhaanilise ja elektrilise blokeeringuga toidete kokku ühendamine.
(Kaitse)lülitite asendite info tuleb siduda hooneautomaatikaga. Kaitselülititel võimsusega alates 100 A peab olema reguleeritav ülekoormus- ja lühisvabasti.
Peakeskuses peab olema võrguanalüsaator-multimeeter Modbus väljundiga.
Erinevad sektsioonid tuleb varustada I ja II tüüpi liigpingepiirikute ja LCD ekraaniga kombi arvestitega. Arvestid ja liigpingepiirikud peavad olema M-Bus väljundiga (energia arvestus-reaktiiv, aktiivenergia-, liini- ja faasipingete mõõtmiseks) ja peavad olema seotud olema hooneautomaatikaga. Koormused sektsioonide ja faasidel vahel tuleb jaotada ühtlaselt.
Kõik keskused tuleb varustada sobivate klemmliistudega kõigi juhtimiskaablite jaoks. Peakeskusesse tuleb paigaldada pistikupesa 16 A, 230 V.
Kõik kaablid peavad olema markeeritud.
Arvestid
Võrguettevõte paigaldab liitumispunkti elektrienergia kommertsarvestid. Kui liitumispunkt on hoone peakeskuses, siis peab olema eraldi plommitav sektsioon peaarvestite paigalduseks.
Kasutama peab staatilisi A täpsusklassi elektrienergia arvesteid (elektroonsed arvestid, mis põhinevad A/D muunduritel ja mikroprotsessoritel. Arvestid alates 100A varustatakse voolutrafodega, mille täpsusklass on 0,2S.
Alamarvestid tuleb paigaldada võimalikele rendipindadele (köök, büroo, võimla, ujula, raamatukogu, aula, kõikidele erinevatele rentnikele) ja tehnosüsteemidele (sh ventilatsioon-, jahutus, välisvalgustus, serveriruumid, katlamajad, soojuspumbad, elektriküte, saunakompleks jne) ning lahendus kooskõlastada Tellijaga.
Kõik arvestid tuleb ühendada hooneautomaatika süsteemiga (vt „Osa 11, Hooneautomaatika“ – Punktide ja häirete prioriteetide tabel).
Hoone garanteeritud toite peakeskuse kest peab olema valmistatud vähemalt 1,5 mm plekist ja kesta IK-aste peab olema vähemalt IK08 ning IP aste peab olema valitud vastavalt keskkonnatingimustele
Generaatori toitele ümberlülitamine peab toimuma automaatselt. Kõik GPK sisend- ja väljundfiidrite kaitselülitid peavad olema abikontaktiga ja nende olek peab olema seotud hooneautomaatikaga.. GPK keskusega peab ühendama vähemalt järgmised tarbijad:
- turva-, video- ja valveseadmed
- soojussõlmed ja katlamajad
- tõkkepuud ja väravad
- videovalvega välisvalgustuse alad
- tarbevee-, sadevee ja kanalisatsioonipumplad
- elektrilised välisuksed
- serveriruumi seadmed (serverid, UPS-id jne)
- tuleohutussüsteemid (hüdrantide siibrid ja rõhutõstepumbad, sprinkleri pumbad ja siibrid; ülerõhu ja suitsueemalduse süsteemide ventilaatorid ja klapid, suitsuluugid)
- päästekomandodes reageerimisteede valgustus
- tuletõrjelift
- hädavalgustus
- pistikupesad (täpsustatakse projektipõhiselt)
Nimikiri tuleb kooskõlastada Tellijaga.
Jaotuskeskuse kest peab olema valmistatud vähemalt 0,8 mm materjalist ja kesta IK-aste peab olema valitud vastavalt kasutustingimustele ning IP aste vastavalt keskkonnatingimustele.
Elektrilised keskused peavad olema varustatud lukkudega ja avatavad sarjastatud võtmetega.
Elektrilised keskused tuleb varustada koormuslülitiga ja II tüüpi liigpingepiirikutega ning olekusignaal tuleb siduda hooneautomaatikaga.
Ühefaasilisi ahelaid tuleb kaitsta ühefaasiliste (combi) rikkevoolu kaitse lülititega (vältida asjatult 3-faasiliste RVKL kasutamist).
Pistikupesade liinide kaitseks tuleb kasutada C-kategooria kaitseautomaate. Kaitseseadmed peavad olema sama tootja omad ja vastavalt antud tootja selektiivsuse tabelitele.
Tehnilistes ruumides ja välikilpides näha ette kilbisisene pistikupesa 230 V, 16 A